مراقبت از خودرو در سرمای زمستان و یا به هنگام بارش برف و بروز یخ زدگی در مسیرها و همچنین افزایش ایمنی خودرو در چنین مواقعی نیازمند توجه بیشتر به خودرو است. در واقع اطمینان از سلامت خودرو و رانندگی مطمئن و ایمن در فصل سرما هرگز پیچیده نیست و نیاز به تخصص ندارد. رعایت چند نکته ساده، مانند آنچه در ادامه می خوانید، شما را از خطر تصادف، گیرکردن در میانه برف و هوای سرد می رهاند و سلامت شما، سرنشینان و خودرویتان را تضمین می کند.

مراقبت از باتری

باتری یکی از بخش های خودرو است که به هنگام کاهش دمای هوا احتمالا بیش از هر بخش یا قطعه دیگری دچار مشکل می شود و بنابراین به مراقبت بیشتری نیاز دارد. در دمای صفر درجه، باتری تقریبا نیمی از قدرت خود را برای استارت خودرو از دست می دهد. بنابراین اگر قرار است، مثلا خودرو شما 24 ساعت را در هوای سرد باقی بماند، بهتر است آن را روشن کنید و به موتور اجازه دهید 15 تا 20 دقیقه کار کند تا از شارژ بودن باتری مطمئن شوید.

بررسی مایعات موتور

در هوای سرد مایعات موتور خودرو فشرده می شوند و بنابراین ممکن است به خوبی در قسمت های مختلف گردش نکنند. پیش از شروع سفر روزانه تان، چند دقیقه ای وقت بگذارید و مایعات خودرو، از قبیل روغن، ضد یخ، روغن هیدرولیک، روغن ترمز و روغن جعبه دنده را بررسی کنید و از وضع مناسب آنها مطمئن شوید. در عین حال پیش از حرکت با سرعت بالا اجازه دهید موتور خودرو به صورت تدریجی و در حال حرکت گرم شود، تا گردش کامل این مایعات در همه قسمت ها ممکن شود. فراموش نکنید که مایع شیشه شور هم باید به اندازه و کاملا آماده باشد، به خصوص به هنگام بارندگی یا رانندگی در مسیرهایی که آب و برف بر سطح آنها نشسته یا روی آنها نمک و ماسه ریخته اند.

بررسی ترمزها

به هنگام سرما یا بارش برف و باران باید از وضعیت مناسب ترمزهای خودرویتان مطمئن شوید. ترمزهای نامطمئن در چنین شرایطی احتمال تصادف را بسیار بالا می برند. اگر موقع ترمز کردن صدایی شبیه جیرجیر می شنوید، وقت آن است که لنت های ترمز را بررسی و در صورت نیاز آنها را تعویض کنید.

برف پاک کن ها

برف پاک کن ها در هوای سرد ممکن است، یخ بزنند و بشکنند یا دست کم درست شیشه را تمیز نکنند. بنابراین باید همیشه آنها را بررسی کنید و مطمئن شوید که سالم هستند و می توانند برف و باران یا ذرات گل و نمک و ماسه را به خوبی از روی شیشه پاک کنند. مراقبت باشید که وقتی از خودرو استفاده نمی کنید، تیغه ها همیشه روی شیشه باشند، تا کمتر آسیب ببینند. تعویض تیغه ها را هم بگذارید برای پاییز که هوا کمی گرم تر است، چون عوض کردنشان در سرمای زمستان کابوسی برای انگشتانتان خواهد بود.

بررسی باد و فشار تایرها

به ازای هر 10 درجه کاهش دما در هوای آزاد، تایرهای خودرو حدود نیم کیلوگرم از هوای فشرده خود را از دست می دهند. بنابراین در زمستان باید مرتب آنها را بررسی و در صورت نیاز بادشان را تنظیم کنید. این بررسی و تنظیم باد کاری بسیار ساده است و در هر گوشه ای می توانید، جایی را بیابید که این خدمات را به شما ارائه می دهد. تایرهای کم باد بسیار خطرناکند و به خصوص در هوای سرد یا به هنگام بارندگی که خیابان ها و جاده ها لغزنده اند، کارآیی ترمزهای شما را کاهش می دهند و کنترل خودرو را دشوارتر می کنند. علاوه بر اینها خودرویی با تایرهای کم باد، سوخت بیشتری مصرف می کند. تایرها نقشی حیاتی در کنترل خودرو دارند، بنابراین نیازمند بررسی مدام هستند. همواره مراقب باشید تا به محض آنکه از حالت استاندارد خارج شدند، تعویضشان کنید. توجه کنید که در اغلب اوقات نیازی به تعویض کردن هر 4 تایر نیست. دو تایر جلو معمولا زودتر کهنه می شوند، بنابراین می توانید دو تایر عقب را جایگزین آنها کنید و تنها یک جفت تایر جدید بخرید. معمولا تایرهای عقب چند هزار کیلومتر بیش از تایرهای جلو دوام می آورند.

نکته دیگر آن است که برندهای معروف تایر که تبلیغات آنها را این سو و آن سو می بینید، معمولا بسیار گران هستند، اگر چه همواره تایرهایی با کیفیت عالی تولید می کنند اما مسئله اینجا است که برندهای کمتر معروف هم ممکن است کمابیش همان کارکرد را به شما ارائه دهند و در مواردی تا 50 درصد ارزان تر برای شما تمام شوند. بنابراین اگر هزینه تعویض تایر از نظرتان بالا است، اصراری به خرید بهترین برندها نداشته باشید.

رینگ تایرها باید همیشه صاف و بدون ضرب دیدگی یا اعوجاج باشد. در عین حال فشار باد تایرها هم باید همیشه در حد استاندارد باشد. دقت کنید که رعایت همین دو نکته ساده بر عمر تایرهای شما می افزاید.

سرویس زمستانی سیستم گرمایشی

برخی افراد گمان می کنند سیستمهای گرم کننده تا زمانی که مشکل دار نشده است نیازی به بازدید ندارد، اما پیش از فرا رسیدن سرمای زمستان و در نیمه پاییز، بازدید، تعمیر و بهینه سازی سیستم گرمایش خودرو و متعلقاتش کاری مفید است. بنابراین قبل از تحمل سرما، از حصول اطمینان از صحت عملکرد بخاری خودرویتان غافل نشوید.


 

بایدها و نبایدهای چگونگی استفاده از ضدیخ در خودروها

با فرارسیدن فصل سرما و برودت هوا، وسایط نقلیه نیاز مبرم به ضدیخ پیدا می‌کنند که برای جلوگیری از خسارت به خودرو، رانندگان باید نکاتی را مدنظر داشته باشند.

۱- جهت اطمینان از خاصیت ضدیخ مقداری از آب رادیات را در یخچال قرار دهید.

۲- چنانچه خودرو آب کم می کند توجه داشته باشید در اثر ریختن آب سرریز به رادیات در صورت عدم استفاده از ضدیخ از خاصیت ضدیخ کاسته می شود.

۳- خودرو را در فضای مسقف پارک کنید و در صورت عدم فضای سرپوشیده حتی المقدور بر روی خودرو پتو یا چادر کشیده شود یا اینکه شب هنگام دو الی سه مرتبه به مدت ۱۰ دقیقه خودرو روشن و گرم شود.

۴- از کشیدن ترمز دستی به صورت کامل هنگام پارک کردن خودداری شود چون کشیدن ترمز دستی به صورت کامل باعث چسبیدن لنت به کاسه می شود.

5- قبل از استارت زدن آب رادیات بازدید شود؛ چنانچه دچار یخ‌زدگی شده از استارت زدن خودداری کرده و بر روی رادیات، شیلنگ رابط بین موتور و رادیات، ترموستات، آب گرم ریخته یا خودرو را روبه آفتاب قرار داده تا یخ زدگی برطرف شود.

6- موقع استارت ابتدا پدال کلاج گرفته شود بعد اقدام به استارت زدن شود.

7- بعداز استارت زدن و روشن شدن موتور جهت گرم شدن هرگزنگذارید خودرو درجا کار کند بلکه باید گرم کردن بصورت تدریجی در حال حرکت خودرو انجام شود که امکان گرم شدن همزمان اجزای فنی مختلف اعم از موتور و گیربکس را فراهم می آورد.

8- جهت جلوگیری از یخ زدگی مخزن شیشه شور می توان از اضافه نمودن مقداری الکل استفاده کرد.

9- چنانچه آب موجود در مخزن شیشه شور یخ زده باشد و از آن استفاده شود باعث سوختگی پمپ شیشه شورمی شود.

10- چنانچه شیشه خوردو دچار یخ زدگی شده از ریختن آب جوش برروی شیشه خودداری شود.برای استفاده از برف پاکن ابتدا تیغه برف پاکن را از شیشه جدا کرده و یخهای موجود برروی تیغه و شیشه خودرو پاک شود؛ چنانچه یخهای موجود جدا نشوند موقع استفاده به موتور برف پاکن فشار وارد شده و باعث سوختن موتور می شود.به منظور پاک کردن سریع یخ میتوان از آب پیاز استفاده نمود وسپس با آب ولرم شستشو داد.

* تأکید می شود چنانچه خودرو در اثر نقص فنی متوقف است و رادیات آن فاقد ضدیخ است آب رادیات حتما تخلیه شود.